mariaș
10 definiții pentru mariaș
MARIÁȘ, mariași, s. m. Monedă austriacă de argint, care a circulat și în Țările Române. [Pr.: -ri-aș] – Din magh. máriás.
- sursa: DEX '09 2009
- permalink
MARIÁȘ, mariași, s. m. Monedă austriacă de argint, care a circulat și în țările românești. [Pr.: -ri-aș] – Din magh. máriás.
- sursa: DEX '98 1998
- permalink
mariáș (monedă) (-ri-aș) s. m., pl. mariáși
- sursa: DOOM 2 2005
- permalink
mariáș s. m. (sil. -ri-aș), pl. mariáși
- sursa: Ortografic 2002
- permalink
MARIÁȘ s. crivac, (înv.) greșlă. (Moneda austro-ungară numită ~.)
- sursa: Sinonime 2002
- permalink
mariáș (mariáși), s. m. – (Înv.) Monedă austriacă de argint, de 17 creițari. Mag. máriás, de la Maria (Tereza). În Trans., sec. XVIII, înv. (Gáldi, Dict., 144).
- sursa: DER 1958-1966
- permalink
mariáș, mariáși, s.m. (înv.) 1. monedă austriacă de argint, care a circulat și în Țările Române. 2. joc de cărți. 3. dans popular la nuntă.
1) mariáș m. (ung. máriás, d. Mária, Maria, Maĭca Domnuluĭ; sîrb. marjaš, gologan de 5 banĭ). O veche monetă ardelenească cu figura Maĭciĭ Domnuluĭ, în valoare de 17 crăițarĭ, cît și crivacu (Ĭorga, Negoț. 222), ĭar la noĭ 20 de parale. – Și măriaș, îm Mold. și mărieș.
- sursa: Scriban 1939
- permalink
MARIAȘ s. crivac, (înv.) greșlă. (Moneda austro-ungară numită ~.)
- sursa: Sinonime82 1982
- permalink
MARIÁȘ (< magh.) s. m. Monedă de argint austriacă, adesea cu efigia Mariei Tereza; a circulat și în Țările Române în sec. 18 și la începutul sec. 19.
- sursa: DE 1993-2009
- permalink